Loading...
Obszar techniczny 2020-03-05T13:17:16+00:00

Materiał dostarczany jest w skrzyniach (wymiary 3200x1170x1300h o wadze 2815 kg) , składających się z 5 palet (o wymiarach 3200x1170x260h o wadze 563 kg każda).
W każdej palecie znajduje się po:

 • 20 płyt o wymiarach 3000x1000x3,5
 • 13 płyt o wymiarach 3000x1000x5
 • 10 płyt o wymiarach 3000x1000x7
 • 8 płyt o wymiarach 3000x1000x8
Skrzynie lub palety mogą być podnoszone, przewożone za pomocą wózków widłowych lub dźwigów samojezdnych. Widły muszą mieć co najmniej 120 cm długości, oraz rozstawu od 90 do 140 cm.

Płyty mogą być podnoszone do pionu przez jedną osobę a przenoszone przez co najmniej 2 osoby. Waga 1 płyty kształtuje się następująco:

 • 3000x1000x3,5 – 25 kg
 • 3000x1000x5 – 42 kg
 • 3000x1000x7 – 48 kg
 • 3000x1000x8 – 72 kg
Przed rozpoczęciem przenoszenia płyt, należy przygotować sobie powierzchnię do składowania. Płytę podnosimy równomiernie na długi bok.
Przenosić płyty w 2 osoby, utrzymując płytę w pionie, nie doprowadzając do wyginania się płyty. Podczas przenoszenia szczególną uwagę należy zwracać na rogi płyty, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Easy frame – Uchwyt do montażu oraz przenoszenia płyt o wymiarach 3000×1000 oraz 1000×1000
Do przenoszenia płyt można także używać Easy Frame, który w znacznym stopniu ułatwia tą czynność. Akcesorium do nabycia w sklepie
Płytę odłożyć na przygotowane wcześniej podkładki.
Można układać płyty także poziomo jedna na drugiej. Należy zwrócić uwagę aby powierzchnia płyt była czysta i aby podłoże było zupełnie płaskie. Jest możliwe ustawienie do 50 płyt o grubości 3 i 3,5 mm.
Radzimy każdemu operatorowi przeprowadzenie kilku cięć testowych na próbkach przed rozpoczęciem cięcia, tak aby sprawdzić i odpowiednio zaprogramować maszynę i jej narzędzia. Parametry cięcia, w zakresach określonych w tym przewodniku, są rekomendowane przez producentów narzędzi maszynowych i specjalistów przemysłowych, ale są czysto orientacyjne i powinny zostać sprawdzone przez użytkowników pod kątem dostępnych im narzędzi, ich doświadczenia, i do ilości płyt, którą przetworzą oraz do typu wykończenia, jaki chcą osiągnąć.

fig.2.1alt
Spieki o grubości 3 mm, bez siatki wzmacniającej można przecinać nożem do spieków. Cięcia można wykonywać w linii prostej a także po łuku.
Po przecięciu nozem diamentowym powstaje ostra krawędź, którą mozna łatwo złagodzić zatępiarką diamentową.
Spieki o grubości 3 mm z siatką lub bez można przecinać w linii prostej. Do tego celu należy użyć prostej listwy, wzdłuż której należy poprowadzić nóż do spieków. Tnij powierzchnię płyty od brzegu do brzegu, nie odrywając ostrza od osi cięcia i trzymając je pod kątem prostym do powierzchni. Nie przerywaj ani nie wznawiaj cięcia i wywieraj stały i jednakowy nacisk.
Następnie należy złamać naciętą płytę.
Przy cięciu wzdłuż długiego boku, łamanie należy wykonać na krawędzi stołu.
Płytę można przecinać także przecinarką kątową z zastosowaniem tarczy diamentowej z ciągłą bieżnią do cięcia gresów.
Duże otwory należy wiercić wiertłem koronowym diamentowym do gresu . Można wiercić na sucho lub mokro.
Małe otwory należy wiercić wiertłem diamentowym do gresu. Można wiercić na sucho lub mokro.
Do cięcia można użyć piły mostowej zaleca się używanie tarczy diamentowej z bieżnią ciągłą. Optymalne obroty 2500 obr/min (od 1 m do 5 m/min). Zaleca się zmniejszenie posuwu przy rozpoczęciu i zakończeniu cięcia.
Ploter do cięcia szkła (od 60 do 120 m/min).
Frezowanie maszyną sterowaną numerycznie CNC. Zaleca się używanie obrotów pomiędzy 12 000 a 18 000 obr/min przy posuwie 1-2 m/min
Cięcie strumieniem wodnym WaterJet. Zalecana prędkość od 3 do 7 m/min
Podczas wycinania otworów sturuminiem wodnym, prędkość pracy powinna wynosić 1,5 m/min
Przed polerowaniem boków należy najpierw wyrównać powierzchnię ździerakiem.
Przykład wykonania łączenia na 45°. Łączenia mogą być wykonane przy zastosowaniu powszechnych klejów epoksydowych lub dwuskładnikowych poliuretanowych, stosowanych do blatów marmurowych i dostępnych w różnych kolorach.
Przykład wykonania blatu ze spieku 7 mm metodą łączenia na 45°
Przykład wykonania blatu z otworem
Przykład wykonania łączenia na 45°
Przykład wykonania otworu w blacie
Przykład wykonania blatu łazienkowego
Przygotować równe podłoże.
Stalową pacą zębatą należy nałożyć zaprawę klejową rozpuszczoną w emulsji uelastyczniającej (zamiast wody), Klej musi być nałożony na całej powierzchni podłoża i na całej powierzchni płyty.
Ważne jest aby kierunek rozprowadzenia kleju na podłożu był taki sam jak na płycie. Uniemożliwi to powstawanie wolnych przestrzeni powietrznych pod płytą.
Przykleić płytę do podłoża
Zaleca się stosowanie fugi min 2 mm w pomieszczeniach wewnętrznych. Na zewnątrz min fuga powinna wynosić 5 mm.
Nałożyć fugę elastyczną
W miejscach delatacji zastosować listwy delatacyjne
Montaż płyty 3000x1000x3,5 przy pomocy Easy Frame
Montaż płyty 3000x1000x3,5 przy pomocy Easy Frame
Przykład wykonania Elewacji systemowej…
… do wykonania, której wykorzystano panel aluminiowy oracowany wspólnie z firmą Metra o nazwie Urano Wall
Panele montowane są na konstrukcji aluminiowej
Istnieją 2 sposoby instalacji Spieków Kwarcowych Laminam do ramki aluminiowej. Pierwszy z nich to technika klejenia za pomocą kleju strukturalnego….. w efekcie którego powstaje panel bez widocznych elementów aluminiowych.
* w tym miejscu przyklejany jest Spiek Kwarcowy Laminam…
… w efekcie którego powstaje panel bez widocznych od przodu elementów aluminiowych.
Drugi ze sposobów to technika klejenia za pomocą kleju strukturalnego z dodakowym zabezpieczeniem w postaci ramki z przodu.
* w tym miejscu przyklejany jest Spiek Kwarcowy Laminam
Z przodu panelu widoczna jest mała ramka zabezpieczająca.
System Urano Wall przystosowany jest do obciażenia 80 kg/ 1 panel. W przypadku Laminam o grubości 3,5 mm 1 panel jest niższy od tego ograniczenia i z powodzeniem można stosować płyty o pełnej wielkosci czyli 3000×1000 mm
Istotną zaletą systemu Urano Wall możliwość połaszenia paneli Laminam z panelami okiennymi lub…
…… Alucobond…
….. panelami słonecznymi …..
Przykład połączenia elewacji systemowej z panelami słonecznymi
Przykład wykonania otworu w blacie
Dotyczy produktów: Laminam 3+, Laminam 5, Laminam 7
Posadzki wewnętrzne
Dotyczy produktów: Laminam 3, Laminam 3+
Okładziny ścian wewnętrznych
Dotyczy produktów: Laminam 3+ (3000×1000)
Okładziny ścian zewnętrznych
Zaleca się stosowanie fugi: 5 mm 600×600 mm
Zaleca się stosowanie fugi: 5 mm 600×600 mm
 • Laminam 3, Laminam 3+, Laminam 5 oraz Laminam 7 i Laminam 3+3 są bardzo łatwe w czyszczeniu, ale zalecane są pewne środki, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
 • Należy przeprowadzić profilaktyczne testy aplikując produkt na mały kawałek materiału aby sprawdzić, czy nie powoduje on uszkodzeń powierzchni.
 • Do czyszczenia kolekcji Filo i Filo Romantico, w wykończeniach: Oro, Argento, Bronzo, Ghisa, Rame i Mercury oraz Collection Poler należy użyć detergentów o odczynie neutralnym lub nisko zasadowym – nie kwaśnym.
 • Należy usunąć wszystkie resztki kleju epoksydowego z powierzchni płyty zanim klej zaschnie. Można to zrobić używając gąbki i dużej ilości czystej wody. Następnie należy dokładnie wyczyścić powierzchnię określonymi detergentami alkalicznymi, zwracając uwagę na przestrzeganie instrukcji zawartych na etykiecie używanego produktu.
 • Do codziennego czyszczenia płyt Laminam można wykorzystywać łagodne detergenty lub środki do usuwania tłuszczów. Należy je rozcieńczyć w wodzie zgodnie z instrukcją podaną na ich opakowaniach.

1) Aby usunąć wyjątkowo uporczywe plamy i resztki, należy wykonać szereg szczególnych czynności. ( nie dotyczy kolekcji Filo i Filo Romantico, w wykończeniach: Oro, Argento, Bronzo, Ghisa, Rame i Mercury oraz Collection Poler)

 • Przede wszystkim zaleca się przeprowadzenie pierwszego czyszczenia dużą ilością gorącej bieżącej wody.
 • Jeśli to nie wystarcza, w zależności od natury środka plamiącego możliwe jest zastosowanie silniejszych technik czyszczących wykorzystując metody poniżej:
 • Nieżrące detergenty o neutralnym pH
 • Żrące detergenty
 • Detergenty o odczynie kwasowym lub zasadowym
 • Detergenty na bazie rozpuszczalnika
Poniższa tabela podsumowuje kilka instrukcji czyszczenia dla różnych rodzajów plam uzyskanych w czasie testów przeprowadzonych na produkcie Collection Neve
Zalecane jest przeprowadzenie wstępnego testu na niewidocznej części materiału.
2) Pielęgnację i czyszczenie materiałów z kolekcji Filo i Filo Romantico, w wykończeniach: Oro, Argento, Bronzo, Ghisa, Rame i Mercury oraz Collection Poler, należy przeporowadzać zgodnie z ponizszymi instrukcjami:

a) Poniższa tabela podsumowuje kilka instrukcji czyszczenia dla różnych rodzajów plam uzyskanych w czasie testów przeprowadzonych na produktach z kolekcji Filo i Filo Romantico, w wykończeniach: Oro, Argento, Bronzo, Ghisa, Rame i Mercury

b) Poniższa tabela podsumowuje kilka instrukcji czyszczenia dla różnych rodzajów plam uzyskanych w czasie testów przeprowadzonych na produktach z kolekcji Collection Poler

Okładziny ścian zewnętrznych
Zalecane jest przeprowadzenie wstępnego testu na niewidocznej części materiału.
Do dodatkowego zabiezpieczenia materiału z Collection Poler, (tylko powierzchni polerowanej) zaleca się stosowanie impregnatu np.: Fila MP90